Tájékoztatók letöltése:
https://ikk.hu/hirek/jovo-tanevtol-indul-az-okleveles-technikuskepzes
Okleveles technikusképzés
Iskolánkba felvételt nyert diákok 2021. szeptemberétől bekapcsolódhatnak az okleveles technikusképzésbe. Mi az okleveles technikusképzés lényege? A program a technikum és a felsőoktatási intézmény – valamint a duális partner vállalat(ok) – együttműködésén alapszik. A tanulók a technikum és egy felsőoktatási intézmény által közösen kidolgozott, emelt szintű szakmai program alapján végzik a technikumot. A képzésbe beépített többlet ismeretanyag elsődlegesen felsőfokú alapozó ismeretek elsajátítására irányul. A képzési idő a „hagyományos” technikumival megegyező (5 év). Az ágazati alapoktatás a közös ágazati tartalommal folyik, vagyis az első két évben ugyanúgy az ágazati alapismereteket sajátítják el a tanulók. A többlet oktatási tartalom a szakmaválasztást követően, a szakirányú oktatás során épül be a képzésbe. Melyek az okleveles technikusképzés előnyei? A képzés elvégzését követően a tanulók tanulmányi eredményük függvényében felvételre kerülnek az együttműködésben részes felsőoktatási intézménybe. Az előre meghatározott kreditpontok elismerésével a felsőfokú tanulmányok időtartama lerövidülhet. A tudásbeszámítás feltételeit és a felsőfokú képzés időtartamát a technikum és a felsőoktatási intézmény együttműködési megállapodása rögzíti. A kreditbeszámítás eredményeként felszabadult időt a hallgató akár képzési területének bővítésére vagy munkavállalásra is tudja fordítani. A tanuló abban az esetben is kérelmezheti a megszerzett tudás elismerését, ha más felsőoktatási intézményben tanul tovább (a beszámítás az adott intézmény eljárásrendje szerint történik). A duális képzőhelyekkel való együttműködésnek köszönhetően a hallgatók felsőfokú duális képzése folytatódhat ugyanannál a cégnél, amellyel szakképzési munkaszerződésük volt. A képzést elvégzettek a magasabb szintű szakmai ismeretekre utaló „okleveles technikus” megjelölést használhatják. A technikumi képzés további előnyei:
Kiknek ajánlott az okleveles technikusképzés? Azoknak a jó tanulmányi eredménnyel rendelkező tanulóknak, akik tudatosan szeretnék építeni jövőjüket. Azoknak, akik érettségi végzettséggel szakmát kívánnak tanulni. Mikor lehet bekapcsolódni a programba? A képzésbe jelentkezni lehet: A középiskolai felvételi eljárás során – ebben az esetben a tanulónak már 9. évfolyamtól biztos helye van a programban (azzal, hogy az első két évben ugyanazokat az ágazati alapismereteket tanulják, mint a nem okleveles osztályokban és megfelelő ágazati alapvizsgát tesz); az ágazati alapoktatást követően kimagasló alapvizsgát tevők – a szabad férőhelyek függvényében; érettségi végzettséggel – a képzés ebben az esetben főszabályként kettő éves Az okleveles technikusképzésben való részvétel feltételei: A programba tanulmányi eredményük figyelembevételével, előre meghatározott kritériumok alapján juthatnak be a jelentkezők. |
Iskolánkban indul a 2021/2022-es tanévben okleveles technikus képzés – GÉPÉSZET Ágazatban
9. évfolyamon a 0411-es tagozatkódú osztályunk ebben a képzéstípusban indul.
Tervezett szakmajegyzékes kimenet: OKLEVELES GÉPGYÁRTÁS-TECHNOLÓGIAI TECHNIKUS |
Okleveles technikus képzéssel kapcsolatban Horváth Lajos Zoltán igazgató urat keressék az igazgato@gr-szechenyi.hu címen vagy h-p 8.00-16.00 között a 06701980251-es telefonszámon.
Az új képzési forma egyenes utat nyit a felsőoktatásba
Jövő szeptemberben indulhatnak az első okleveles technikusképzések a technikumokban. A tanulók az együttműködő szakképzési és felsőoktatási intézmények közös, emelt szintű szakmai programja alapján szerezhetnek szakmát és érettségit, majd tanulmányaikat akár felvételi nélkül folytathatják az adott szakirányú egyetemen.
Februárig lehet jelentkezni a jövő tanévben induló okleveles technikusképzésekre. Az új képzési forma lehetővé teszi a fiatalok számára, hogy a legmagasabb szintű szaktudást az előre meghatározott kreditek beszámításával akár rövidebb idő alatt is megszerezhessék. A program keretében nemcsak a közép- és felsőfokú oktatási tartalmak, hanem a duális képzés összehangolására is lehetőség nyílik. Így a tanulók a felsőfokú duális képzést is automatikusan annál a vállalatnál folytathatják, amelyiknél addig szakképzési munkaszerződéssel dolgoztak.
A szakképzési rendszer ezzel egyedülálló lehetőséget teremt arra, hogy egy fiatal akár 16 éves korától valódi vállalati környezetben szerezzen gyakorlatot, jusson saját jövedelemhez és végül felsőfokú végzettséghez is. A diákok számára az okleveles technikusképzés tudatosan tervezhető életpályát, kiszámítható munkalehetőséget, a gazdálkodó szervezetek számára pedig hatékonyabb utánpótlási, toborzási eszközt jelent.
A képzésben a korábban érettségizett felnőttek is részt vehetnek. A szabad férőhelyek függvényében, az ágazati alapoktatást követően a középfokú tanulmányaikat a hagyományos szakképzésben megkezdő diákok is bekapcsolódhatnak.
Pölöskei Gáborné, az Innovációs és Technológiai Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkára kiemelte: „Az új lehetőség magasabb szintű tudást és egyenes utat biztosít a felsőoktatásba. Az okleveles technikusképzést 2021 őszétől 16 szakképzési centrum 27 intézménye hirdette meg elsősorban műszaki, informatikai és gazdálkodási területeken, de emellett például az építőiparban, a közszolgálatban és a turizmus-vendéglátásban is. A képzési forma Budapesten és 12 vidéki városban fűzi szorosabbra a szakképzési intézmények és az egyetemek együttműködéseit.”
Bővebb tájékoztatás az okleveles technikusképzésről itt érhető el.
Hírforrás: ITM